Hidatik Kist Hastalığı

HİDATİK KİST HASTALIĞI

 

Prof. Dr. Salih Topçu


Hidatik kist, bu ülkenin ciddi sağlık sorunlarından biri. Her yıl binlerce vatandaşımız bu hastalığa yakalanmakta. Şanslı olanlar (ne biçim şanssa) Genel Cerrahi ve Göğüs Cerrahi Kliniklerinde ameliyat edilmekte, şanssız olanlar ise hastalığın komplikasyonları nedeni ile ömür boyu sıkıntılı bir yaşam sürmekteler. Tedavi başarısızlıklarına gelince insanları adeta özürlü hale getiriyorlar.

Hastalığın önlenmesi, hatta ülkemizde eradike edilmesi (ortadan kaldırmak) mümkünken, bırakalım proje oluşturmayı, bilgilendirme bile (birkaç iyi niyetli gayretin dışında) yapılmamakta.

 

Aşağıdaki sohbet bu amaca hizmet edecek bir hareket başlatmak için yapılmıştır.

Hidatik kist hastalığı nedir?

Hidatik kist hastalığı: Köpeklerin bağırsaklarında yaşayan bir parazitin yumurtalarının insan, koyun ve sığırda yaptığı hastalıktır.

Bu parazitin adı Echinococcus Granulozus’dur (EG).

Ormanda yaşayan vahşi hayvanlardan kurt, çakal ve tilki gibi hayvanların da bağırsaklarında bulunur.

Parazit dört bölümden oluşur: Baş, boyun, üçüncü halka ve son halka. Baş bölümü ile köpek bağırsaklarına yapışır ve beslenir. Üçüncü halkanın görevi yumurta yapmaktır. Son halka da bu yumurtaları depolar.

Son halka bazen kopabilir, bazen parçalanır. Köpeğin dışkısı ile doğaya bırakılır. Tabii ki en çok da köpeğin kıllarına yapışır.

 

Bu yumurtalar doğa koşullarına dayanıklıdır ve dış ortamda 10 ay kadar canlı kalabilir. Hayvancılıkla uğraşan bölgelerde köpek de çok olduğundan, bu parazit yumurtalarının varlığı o yörelerde daha yoğundur. Dolayısı ile biraz sonra anlatacağımız hastalık sık görülür. Bu hastalığın görüldüğü kişilere doktorların “Evde köpek besler misiniz?” diye sormasının nedeni de budur.

(Devam için tıklayınız.)